tel.: +48 661 539 398

Opis metody

!!! Metoda jest całkowicie bezpieczna i nie ma żadnych skutków ubocznych.

Neurofeedback wykorzystuje zapis fizjologiczny pracującego mózgu. Podstawą treningu jest wykorzystanie "plastyczności mózgu" polegającej na zdolności neuronów to trwałych przekształceń funkcjonalnych. Tak więc, trening ma na celu poprawę funkcji poznawczych oraz poprawę jakości pracy mózgu. To przekłada się na zmianę sposobu myślenia oraz zmianę funkcjonowania ciała i całego organizmu.

Biofeedback jest metodą samoregulacyjną i nieinwazyjną. Poprzez trening nagradzamy zmiany zachowań pożądanych. Jest to świadoma nauka poprzez doświadczenie. Niezbędna jest też współpraca z pacjentem. Jego motywacja w dużym stopniu wpływa na jakość i skuteczność treningu.

EEG-elektroencefalografia jest metodą rejestracji spontanicznej czynności bioelektrycznej mózgu przy pomocy elektrod umieszczonych na powierzchni skóry głowy.

EEG Biofeedback wykorzystuje mechanizm biologicznego sprzężenia zwrotnego do treningu i usprawnienia pracy mózgu. Celem jest:

1. normalizacja EEG (interwencja m.in. w padaczce, ADHD)

2. kształtowanie zdolności samoregulacji (zmiany stanów np: pobudzenie koncentracji, uwagi, skupienia/ wprowadzenie w stan relaksacji).

Zdrowie oznacza elastyczność, czyli umiejętnośc zmiany stanu naszego organizmu. Świadomość stanu można zilustrować na przykładzie ucznia zdającego testy czy egzaminy. W czasie nauki, jak i przy odtwarzaniu nauczonego materiału (pisanie klasówki) uczeń powinien się skoncentrować i zmobilizować poznawczo, jednak już po zakończonym zadaniu dobrze by było, aby potrafił wejść w stan relaksu i odpoczynku/ wyciszenia.

Metoda zakłada zrozumienie zależności pomiędzy organizmem a komputerem. Dlatego pracę z programem należy rozpocząć wówczas, kiedy dziecko jest w stanie zrozumieć, że jego własny wysiłek włożony w trening ma swoje odzwierciedlenie w postaci odtwarzanej gry. W tym miejscu, niezbędne jest, by dziecko pojęło sens przyczyny i skutku oraz swojej kontroli nad procesem nauki.

Przed rozpoczęciem treningów, należy zrobić dziecku badanie EEG głowy oraz skonsultować się z neurologiem dziecięcym, czy nie ma neurologicznych przeciwskazań do terapii.

Dysponuję adresami placówek w Bielsku-Białej, gdzie odbywa się pierwsze badanie i przyjmuje specjalista. W razie potrzeby proszę o kontakt mailowy lub telefoniczny z prośbą o udostępnienie.

 

Copyright © 2015 by Biofeedback house